\"ipkontrol

IP Adresi : 54.226.102.115


IP Reverse   54.226.102.115
Ülke country flag US United States
Şehir  
ISP  
 
Platform os
Browser browser unknown unknown


IP Adresi nedir ?

IP adresi belli bir ağa bağlı cihazların birbirlerine ağ üzerinden veri yollamak için kullandıkları adrestir. ingilizcedeki Internet Protocol address teriminin kısaltmasıdır.
İnternete bağlanan her bilgisayara bir IP adresi atanır ve diğer bilgisayarlar bu bilgisayara kendine atanan IP adresi ile ulaşırlar. Yani iki farklı aygıt aynı yerel ağda olmasa da IP adresi üzerinden birbirleri ile iletişim kurabilir.
IP adresleri şu anda yaygın kullanımda olan IPv4 için 32 bit boyundadır. Noktalarla ayrılmış 4 adet 8 bitlik sayıyla gösterilirler. Örnek: 195.195.19.1
Bir internet sayfası sunucusuna ağ tarayıcısı üzerinden sunucu IP adresi yazılarak da bağlanılabilir. Fakat bu rakamları yazmak pratik olmadığından IP adresine karşılık gelen bir alan adı (Domain name) sistemi kullanılmaktadır. internet Servis Sağlayıcılarında bulunan Alan Adı Sunucularından (DNS - Domain Name System) oluşan bir ağ hangi alan adının hangi IP adresine karşılık geldiğini bulup eşler ve kullanıcıları bu adreslere yönlendirir.
IP adresi internete bağlıyken Windows 95, 98, ME'da Başlat menüsündeki "Çalıştır" satırına "winipcfg" yazılarak öğrenilebilir. Daha yeni Windows sürümlerinde ise cmd/ipconfig yazılarak öğrenilebilir. Linux ve türevi işletim sistemlerinde ise terminale ifconfig yazılarak öğrenilebilir.
IP adresini Internet Explorerda yazarsanız kendi bilgisayarınıza 80 portundan bağlanmış olursunuz (aksini belirmediğiniz sürece browser 80 portuna erişir).
Eğer kendi bilgisayarınızda bir web sunucusu yazılımı varsa yayındaki index sayfasını görüntülersiniz. Ancak çoğu zaman port yönlendirmesi yapılmamışsa adsl modemler DHCP sunucusu olarak görev yaptıklarından onların paneline giriş yapılan şifreli alan karşınıza gelecektir. Kendi bilgisayarınıza direkt erişebilmek için Tarayıcınıza "localhost" yazmanız yeterlidir.(Buna karşılık gelen IP numarası 127.0.0.1 dir.)

Dinamik ve Statik IP adresleri

Telefon hattından ADSL veya Çevirmeli Ağ vasıtasıyla internete bağlanan kullanıcının IP adresi çoğu zaman dinamiktir. Servis sağlayıcı internete bağlanan aygıta o an boş bulunan bir IP adresini rasgele atar. Bu yüzden her bağlantıda IP adresinin bazı kısımları değişebilir.
Statik IP adresleri olan bilgisayarların adresleri değişmez. Genelde bunlar Web Sunucusu görevi gören bilgisayarlar için kullanılır.


www.000webhost.com